Gnags og Kalaset

GNAGS og KALASET

Glæd dig til en aften med nyere hits og udødelige klassikere

Dato:

06-06-2026

Sted:

Mølleparken

Pris: 

Kr. 500

Billetsalg starter:

14-11-2025 10:00

Dørene åbner: 

Kl. 18:00

Koncerten starter: 

Kl. 20:00

GNAGS – Genstarter

GNAGS har altid været mere end et band – det er et fællesskab, en puls og en del af danskernes lydspor gennem generationer. Grundlagt i Aarhus i 1966 af brødrene Jens G. og Peter A.G. Nielsen, har bandet gennem seks årtier krydset musikalske strømninger fra 60’ernes pop og kopimusik, over 70’ernes folkrock og politiske budskaber, til 80’ernes rytmiske eksperimenter med reggae, verdensmusik og funk. Med 24 studiealbums og hele 12 optrædener på Roskilde Festivals Orange Scene – flere end noget andet dansk band – har GNAGS sat sit uudslettelige præg på dansk musikliv og turneret verden rundt, fra Europa til Indien, Afrika og Mellemamerika.

Nu genstarter Peter A.G. bandet sammen med trommeslager Mads Michelsen – ikke som et farvel, men som en fortsættelse af historien. Publikum kan glæde sig til GNAGS i den klassiske udgave fra Aarhus i 80’erne, hvor melodi og rytme går hånd i hånd i det karakteristiske musikalske udtryk, som har ramt generationer.

Sommerens festival-tour i 2026 bliver en fejring af både musikken, historien og fællesskabet. Med energiske lyd- og lysshows, specialdesignede til de danske festivaler, lover GNAGS en oplevelse, hvor publikum bliver en aktiv del af festen. Som Peter A.G. siger: “GNAGS er noget, vi har sammen med publikum.” Det bliver en rejse gennem årtier af musik, leveret med varme, kant og den fællesskabsfølelse, der har gjort GNAGS til et nationalt klenodie – stærkere, friere og mere levende end nogensinde.

KALASET

Med fængende melodier og tempofyldte numre inviterer KALASET publikum ind i deres musikalske univers. Bandets insisterende synths og legende vokaler mellem Sidsel og Morten griber publikum fra start til slut. KALASET består af Jakob Rønn (trommer), Morten Holm Ørsager (vokal, guitar), Anders Mygind (guitar), Sidsel Due (keys, vokal) og Henrik Skov (bas). Bandet opstod i 2018 i Middelfart og har siden spillet sig mod stjernerne. Trods at de nu bor spredt i hele landet, samlede de over 10.000 mennesker på deres 2024-tour – og høstede 6 stjerner fra GAFFA.

Med danske tekster om ungdom, drømme og rastløshed skaber KALASET et ærligt og reflekterende univers. Musikken trækker tråde til Superheroes, Broken Social Scene og The Cure, leveret i en nutidig blanding af dreampop og indierock. Som ’Årets Nye Navn’ har KALASET for alvor cementeret sig på den danske musikscene – og lover deres mest ambitiøse show i 2025.  

Spillested:

Handicap / Kørestol med gratis Ledsager med Gyldigt ledsagerkort
Kontakt Billettens Callcenter på 70 20 20 96 mandag, onsdag og torsdag kl. 10.00 – 16.00 – tirsdag og fredag kl. 10.00 – 15.00.

Hovedsponsorer